Следобед. Часът е към15-15,30. На работа сте и усещате как у вас започва да се надига неистово желание за нещо сладко. Сещате се за почерпката, която е останала от рождения ден колегата и отивате да си вземете. Само една бисквитка. И още една, после и бонбон. А, и от тортата, едно малко парченце.
Познавате ли това състояние? Много хора споделят, че често не могат да се контролират когато са изкушени от сладкиши и дори да усещат, че прекаляват, не могат да спрат.
В тези моменти възника въпросът: „Какво да правя?“. Ето няколко начина да се справите с това.
Яжте правилните храни
Богати на протеини храни като месо, яйца и ядки осигуряват балансирана енергия за тялото. Закуска, която включва яйца и месо, е много по-засищаща от такава, съставена от преработени храни, пълни с въглехидрати и богати на захар. Последните ще ви дадат първоначална енергия, но скоро след това нивото на кръвната захар ще падне и ще се нахвърлите да търсите нещо, което да запълни тази празнота. В тези случаи посягаме към новата порция захар, а това само по себе си е погрешно.
Затова изберете овесени ядки с лъжица извара или пълнозърнест тост с шунка, омлет със сирене, вместо кроасан или баничка.
Приемайте естествени пробиотици
Пробиотиците или ферментиралите храни като кефир и кисело мляко са много полезни за червата, защото те ще помогнат за премахване на бактериалния свръхрастеж, следствие консумацията на богати на захар храни. Балансирането на чревната микрофлора ще ви помогне да ограничите апетита и зависимостта си от повече захар.
Наситени мазнини
Само допреди няколко години диетолозите яростно отричаха мазнините. Всъщност те са изключително полезни и необходими за целия процес на храносмилане и за това, да се засищате с по-малко храна. Маслини, авокадо, сурови ядки, студено пресовани олиа са полезни мазнини и съдържат омега киселини. Не пренебрегвайте и чистото масло, мазната риба и пълномаслените млечни продукти, но в по-ограничени количества.
Тези храни, в комбинация с протеини и сложни въглехидрати (пълнозърнести продукти) ще ви държат сити дълго време и няма да се сетите да посегнете към вафлата или шоколада.
Например на обяд изберете пълнозърнеста паста с малко пармезан и домашно песто или зелена салата с ризото с кафяв ориз.
Включете етерични масла
Освен правилната диета, за да се справите с глада за сладко може да включите и етеричните масла. Ето няколко,кото могат да ви подпомогнат да преодолеете желанието да посегнете към поредния сладкиш.
Мента
Сладка мента
Грейпфрут
Копър/ Фенел
Бергамот
Джинджифил
Канела
Понякога гладът за сладко може да провокиран от различни състояния – тъга, умора, безпокойство, стрес а дори и прекалена еуфория.
За това е добре да комбинирате горните етеричните масла с такива, които се борят със стреса, повдигат духа ви и ви зареждат с енергия. Ето само няколко комбинации:
- За облекчаване на стреса: лавандула, кедрово дърво, бергамот, портокал, мандарина, иланг иланг, кипарис, сандалово дърво и пачули
- За повдигане на духа: бергамот, портокал, мандарина, лайм, лимон и грейпфрут
- За повече енергия: мента, сладка мента, сибирска ела, джинджифил, черен пипер, канела, розмарин, босилек и лимонена трева
Как да използваме маслата:
Може да добавяте някое от маслата в чаша вода половин час преди хранене или вземете чаша вода с масло в моментите, в които усетите глад за сладко.
Може да дифузирате различни смеси, да направите смес в ролон или да държите малък инхалер и да вдишвате при нужда.
Ето няколко предложение от мен:
Дифузер бленд „Намали глада за сладко“
2 капки лимон
3 капки копър
Смес за дифузер „Сладкото под контрол“
2 капки мента
2 капки лимон
2 капки бергамот
Смес за дифузер „Не на изкушенията“
2 капки масло от копър
1 капка мента
2 капки лавандула
2 капки лимонена трева
Смес от дифузер „Отхапи глада“
3 капки канела
2 капки кедрово дърво
2 капки тамян