6 стъпки за естествено балансиране на хормоните

Хормоните – като естроген, тестостерон, адреналин и инсулин – са изключително важни химически елементи, които влияят на много аспекти на цялостното ви здраве. Ето защо хормоналният дисбаланс може да бъде проблематичен, така че е добре да знаете как да балансирате хормоните.
Конвенционалните лечения за хормонален дисбаланс обикновено включват синтетични хормонозаместителни терапии, противозачатъчни хапчета, инсулинови инжекции, лекарства за щитовидната жлеза и др. За съжаление, за повечето хора, страдащи от хормонални нарушения, разчитането на тези видове синтетични лечения често прави три неща:
– прави ги зависими от приемането на лекарства с рецепта до края на живота им, за да държат симптомите под контрол.
– маскира симптомите на пациента, но не ги разрешава, което означава, че човек може да продължи да развива аномалии в други части на тялото, докато заболяването прогресира.
– потенциално причинява по-висок риск от сериозни странични ефекти, като инсулт, остеопороза, тревожност, репродуктивни проблеми, рак и др.
А възможно ли е да се балансират хормоните по естествен път? Добрата новина е, да, в много случаи е така.
Нека да видим как това може да стане това?
1. Заменете въглехидратите със здравословни мазнини
Храните, които балансират хормоните, включват разнообразие от храни, съдържащи мазнини, които осигуряват късоверижни, средно- и дълговерижни мастни киселини. Вашето тяло се нуждае от различни видове мазнини, за да създаде хормони, включително наситени мазнини и холестерол.
Тези есенциални мазнини не само са основни градивни елементи за производството на хормони, но поддържат ниски нива на възпаление, засилват метаболизма и насърчават загубата на тегло.
Здравословните мазнини имат противоположния ефект на рафинираните въглехидрати, които водят до възпаление и могат да нарушат баланса на вашите хормони.
Най-добрите противовъзпалителни, здравословни мазнини включват кокосово масло, авокадо, краве масло, риба (сьомга).
Най-добре е да ограничите или избягвате добавената захар, преработените въглехидрати и рафинираните растителни масла/масла от семена.
Ето основно правило: избягвайте масла с високо съдържание на омега-6 мазнини (шафраново масло, слънчогледово, царевично, памучно семе, рапица, соя и фъстъци) и вместо това се заредете с богати източници на естествени омега-3 (дива риба, ленено семе, семена от чиа, орехи и животински продукти, хранени с трева).
2. Взимайте добавки за запълване на хранителни дефицити
Въпреки че здравословната диета е ключова за всички аспекти на здравето, понякога е необходимо да взеимате добавки, за да се запълните хранителните дефицити, които могат да доведат до хормонален дисбаланс.
Ето най-добрите добавки, върху които да се съсредоточите, за да балансирате хормоните:
Масло от вечерна иглика
Маслото от вечерна иглика съдържа омега-6 мастни киселини, като GLA, които поддържат цялостната хормонална функция. Добавянето на масло от вечерна иглика може да помогне за облекчаване на предменструалните симптоми и симптомите на PCOS. Той също така помага да се създаде здравословна среда за зачеване.
Витамин D
Кои са най-добрите витамини за хормонален дисбаланс? Витамин D определено е един от тях, тъй като действа почти като хормон в тялото и помага да поддържате ниски нива на възпаление.
Повечето хора трябва да приемат около 2000–5000 международни единици дневно витамин D3, ако живеят на тъмни места, през зимата и в дните, когато не са на слънце.
Костен бульон
Костният бульон успокоява храносмилателната система и доставя на тялото хранителни вещества, които лесно се усвояват. Консумацията на костен бульон или протеинов прах, направен от костен бульон, е особено полезен за здравето, тъй като съдържа лечебни съединения като колаген, пролин, глицин и глутамин, които имат прах за подобряване на цялостното ви здраве.
Пробиотици
Пробиотиците са здравословни бактерии, които действително могат да подобрят производството и регулирането на ключови хормони като инсулин, грелин и лептин. Те също могат да помогнат за възстановяване на лигавицата на червата, което от своя страна може да балансира хормоните.
За да консумирате повече пробиотици, можете както да добавите ферментирали храни към диетата си (като кисело мляко, кефир, кисело зеле и др.), така и да приемате пробиотични добавки на капсули.
Адаптогенни билки
Адаптогенните билки са уникален клас растения, които насърчават хормоналния баланс и защитават тялото от голямо разнообразие от заболявания, включително тези, причинени от прекомерен стрес. В допълнение към засилването на имунната функция и борбата със стреса, изследванията показват, че различни адаптогени – като ашваганда, медицински гъби, родиола и босилек – могат да помогнат за пПодобряване  функцията на щитовидната жлеза, за намаление на холестерола по естествен начин, за наамаляване на тревожността и депресията, при борба с дегенерацията на мозъчните клетки. Те стабилизират нивата на кръвната захар и инсулина и поддържат надбъбречните функции.
3. Обърнете внимание на емоционалните дисбаланси
Вътрешните емоции имат пряко въздействие върху здравето на човека и справянето с емоционалните дисбаланси, външните фактори и избора на начин на живот може да помогне за предотвратяване на здравословни състояния, свързани с хормонален дисбаланс.
Моментите на страх причиняват заболяване на вашите репродуктивни органи, бъбреците и надбъбречните жлези, засягайки нивата на кортизола. Това може да доведе до сериозни състояния като поликистозни яйчници и безплодие.
Емоциите на разочарование, нетърпение и непростителност причиняват заболяване на черния дроб, което може да доведе до естрогенен дисбаланс.
Основен компонент за естественото балансиране на вашите хормони е справянето с всички емоционални дисбаланси, с които се сблъсквате. Можете да направите това, като намалите нивата на стрес, ангажирате се с лични размисли и отделите време за себе си, медитирате, дишате.
4. Използвайте определени етерични масла
За да балансирате естествено хормоните си, важно е да елиминирате токсините в тялото си, като избягвате конвенционалните продукти за грижа за тялото, които са направени с потенциално вредни химикали. Заменете го с натурални продукти със съставки като етерични масла, кокосово масло, масло от ший и рициново масло.
Наред с това включете и етерични масла като масаж, дифузия или просто вдишвайте.
Ето кои са най-добрите:
Салвия/ градински чай
Градински чай спомага за балансиране на нивата на естроген, тъй като съдържа естествени фитоестрогени. Може да се използва за регулиране на менструалния ви цикъл, облекчаване на симптомите на ПМС, лечение на безплодие и ПКЯ и дори намалява опасността от рак на матката и яйчниците.
Салвията е и естествен лек при емоционален дисбаланси, като депресия и тревожност. Капнете три до пет капки салвия и масажирайте, за да помогнете за балансиране на хормоналните нива и облекчаване на стреса.
За да облекчите спазмите и болката, масажирайте пет капки салвия с пет капки кокосово масло в стомаха и всяка друга проблемна област.
Резене/ фенел
Установено е, че проблемите със здравето на червата причиняват автоимунни реакции, включително нарушения на щитовидната жлеза. Използвайте етерично масло от копър, за да отпуснете тялото си, да подобрите храносмилането и здравето на червата, да засилите метаболизма си и да намалите възпалението.
Можете да втриете две капки копър в стомаха си или да добавите една до две капки към чаша топла вода или чай, за да го приемате вътрешно.
Лавандула
Лавандуловото масло насърчава емоционалния баланс, тъй като може да помогне за лечение на тревожност, депресия, настроение и стрес. Може да се използва и за насърчаване на спокоен сън, което също помага за балансиране на хормоналните ви нива.
Добавете пет капки към топла водна баня или нанесете три капки локално върху слепоочията, гърба, врата или китките.
Сандалово дърво
Етеричното масло от сандалово дърво може да се използва за повишаване на либидото, за намаляване на стреса, насърчаване на релаксацията, повишаване на умствената яснота и дори да ви помогне да се отпуснете. Мощният аромат предизвиква спокойствие и води до цялостно намаляване на стреса, който може да доведе до хормонален дисбаланс.
Вдишайте сандалово дърво директно от бутилката, разпръснете го у дома или нанесете две до три капки върху китките и долната част на краката.
Мащерка
Маслото от мащерка подобрява производството на прогестерон, което помага за лечение или облекчаване на здравословни проблеми като безплодие, ПКЯ, менопауза, депресия, фиброиди, косопад и безсъние. За да балансирате естествено хормоните, добавете две капки масло от мащерка към топла водна баня или втрийте две до три капки с равни части кокосово масло в корема си.
5. Внимание с лекарства и противозачатъчни
Знаете ли за страничните ефекти на вашето лекарство? Някои могат да нарушат хормоналния баланс, което води до странични ефекти като умора, промени в апетита, променени модели на сън, ниско либидо, тъга и дори депресия Лекарства, които могат да объркат хормоналния баланс, включват кортикостероиди, стимуланти, статини, допаминови агонисти, рексиноиди и глюкокортикоиди.
Противозачатъчните са друго лекарство, което променя нивата на хормоните. Те са вид хормонална терапия, която повишава нивата на естроген до нива, които могат да причинят много усложнения.
Проучванията показват, че рисковете за здравето от приема им, особено в дългосрочен план, могат да включват проблеми като кървене между циклите, повишен риск от маточно кървене, съсирване на кръвта, инфаркт и инсулт, мигрена, повишено кръвно налягане, качване на тегло, болки в гърба, промени в настроението, гадене, доброкачествени чернодробни тумори, чувствителност на гърдите.
6. Спете повече
Освен ако не спите седем до девет часа всяка нощ, не правите услуга на тялото си. Липсата на сън или нарушаването на естествения ви циркаден ритъм може да бъде един от най-лошите навици, допринасящи за хормонален дисбаланс.
Как така? Защото вашите хормони работят по график!
Примерен случай: Кортизолът, основният „хормон на стреса“, се регулира в полунощ. Следователно, хората, които си лягат късно, никога не получават истинска почивка от своята съчувствена реакция на бягство/борба със стреса.
Липсата на сън, дългосрочната употреба на кортикостероиди и хроничният стрес са три от най-големите причини за високи нива на кортизол.
Сънят помага да поддържате баланса на хормоните на стреса , изгражда енергия и позволява на тялото да се възстанови правилно. Прекомерният стрес и лошият сън са свързани с по-високи нива на сутрешен кортизол, намален имунитет, проблеми с работата и по-висока чувствителност към тревожност, наддаване на тегло и депресия.
За да увеличите максимално функцията на хормоните, в идеалния случай се опитайте да си легнете до 22 часа и се придържайте към редовен цикъл сън-събуждане колкото е възможно повече.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *